Dobro uravnotežena ishrana uključuje obilje pravih vitamina i minerala kako biste bili zdravi. Ali šta je sa zdravljem vašeg bazena? Ispostavlja se da bi mineralni sistem mogao biti upravo ono što je vašem bazenu potrebno da bude čist, bistar i dezinfikovan.
Prije nego što pređete na mineralni dezinficijens za bazen, ipak, pobrinite se da razumijete kako funkcioniše, te koje su neke od prednosti – i mana – kako biste znali u šta se upuštate.
Šta je bazenski mineralni sistem?
Jednostavno rečeno, to je alternativna metoda dezinfekcije vašeg bazena. Baš kao što možete koristiti hlor, brom ili nekoliko drugih opcija, određeni minerali također djeluju na čišćenje vode u bazenu. Naime, srebro i bakar.
Čekajte malo, jesu li to minerali ili metali? Odgovor je da.
Srebro ima antibakterijska svojstva i koristi se za čišćenje vode još od vremena Rimskog carstva. Bakar je poznati algicid, zbog čega se koristi u mnogim algicidima dostupnim za bazene i hidromasažne kade, i zašto ga neki proizvođači bazena dodaju u svoje bazenske mineralne sisteme.
Bazenski minerali koriste srebro, a ponekad i bakar, kako bi spriječili bakterije i alge da se nastane u vašem bazenu. Neki mineralni proizvodi također uključuju cink, koji je poznat kao antibakterijski agens i čak se ponekad koristi kao antibiotik.
Konačno, bazenski mineralni dezinficijensi mogu sadržavati i krečnjak (vapnenac), koji apsorbuje hlorovodoničnu kiselinu nastalu iz hlora i pomaže u održavanju stabilnog i neutralnijeg pH nivoa u vodi.
Da li sve ovo znači da su bazenski mineralni sistemi bolji od hlora ili broma? Kao i sve drugo, imaju svoje prednosti i mane.
Koje su prednosti bazenskih mineralnih dezinficijenasa?
Imate nekoliko zaista dobrih razloga da pređete na bazenski mineralni sistem.
Voda će biti mekša Ako ste proveli imalo vremena u bazenu sa hlorom, znate da izađete iz njega osjećajući se kao suha šljiva. Koža vam je suha i možda svrbi, a kosa vam je kao slama. Da ne spominjemo, lijepi kupaći kostim koji ste kupili može izblijediti, ispran hlorom. Voda dezinfikovana mineralima je mekša i nježnija prema vašoj koži, kosi i kupaćim kostimima. Primijetit ćete to dok plivate jer voda ima svilenkast osjećaj. I primijetit ćete to poslije, kada nećete morati isprazniti bočicu losiona da biste vratili vlažnost koži.
Smanjit će habanje opreme bazena Ako je hlor grub prema vašem tijelu, šta mislite šta radi vašoj opremi za bazen? Naravno, pumpa, filter i svaki drugi dio napravljeni su da izdrže izloženost hlorisanoj vodi iz dana u dan. Ali ipak, vremenom, ta hemikalija haba plastiku i pokretne dijelove. Budući da minerali čine vodu mekšom, oprema koja stalno ostaje mokra nije podvrgnuta tom zlostavljanju. Možda će čak raditi bolje i trajati duže, što vam može uštedjeti novac.
Vašem bazenu će trebati manje hlora Kada pređete na bazenski mineralni dezinficijens, možete koristiti mnogo manje hlora nego što biste koristili da je hlor ili brom jedini dezinficijens u bazenu. Ovo također znači da ćete izbjeći suočavanje sa hloraminima i njihovim prepoznatljivim “mirisom bazena”.
Mane bazenskih mineralnih dezinficijenasa
Teško biste našli razlog da potpuno izbjegavate bazenski mineralni sistem. Samo budite svjesni nekoliko stvari.
I dalje vam treba hlor ili brom Sam bazenski mineralni dezinficijens nije dovoljan da u potpunosti održi vašu vodu dezinfikovanom. Morat ćete ga dopuniti hlorom ili bromom da biste ubili bakterije i viruse, te spriječili cvjetanje algi.
Možda ćete potrošiti više novca Bazenski mineralni sistemi često koštaju manje od hlora ili broma. Ali budući da sami minerali ne mogu u potpunosti dezinfikovati vodu u bazenu, morat ćete kupiti dvije hemikalije da biste to uradili. Istina, koristit ćete mnogo manje hlora, pa će vjerovatno trajati duže, tako da ćete možda zapravo potrošiti manje nego da ste koristili samo hlor. Naravno, ovo također ovisi o faktorima kao što su zapremina vašeg bazena, opterećenje kupačima i koliko dobro upravljate hemijom vašeg bazena.
Mrlje od oksidacije Znate kako kada novčić oksidira, dobije onu bolesno zelenu boju? Pa, kada bakar oksidira u vodi bazena, može ostaviti ružne zelene mrlje na unutrašnjosti vašeg bazena. Osim toga, ako vaš izvor vode ima visok sadržaj bakra, mogućnost mrlja je još veća. Mnogi bazenski mineralni dezinficijensi reklamiraju se kao bez mrlja, ali da biste bili na sigurnoj strani, koristite filter za crijevo prilikom punjenja bazena kako biste spriječili da bar dio tih metala dospije u vaš bazen. Ako počnete primjećivati mrlje, nakon što ih očistite, možete koristiti i sredstvo za vezivanje metala (sekvestrant) kako biste spriječili da se to ponovi.
Nakon što ste odvagnuli prednosti i mane, ako odlučite da je bazenski mineralni dezinficijens za vas, lako je napraviti prelazak.
Da li se mineralni bazeni isplate?
Da! Dodavanje minerala u vodu vašeg bazena je zaista lako i postoji nekoliko opcija za izbor koje ne zahtijevaju profesionalnu instalaciju. Smanjuje količinu hlora koja vam je potrebna za dezinfekciju bazena za 50%.
Vrste bazenskih mineralnih sistema
Još jedna prednost bazenskih minerala? Nema mjerenja i nisu potrebne rukavice za rukovanje njima. Naći ćete tri dostupna oblika.
Pool RX: Mineralni sistem za skimer Jedna od lakših opcija, sve što trebate učiniti je spustiti dozator direktno u korpu skimera. Minerali se oslobađaju u vodu dok ona teče u skimer i preko dozatora. Neki uređaji za skimer traju oko šest mjeseci i mogu dezinfikovati bazene zapremine do oko 110.000 litara.
Plutajući dozatori Također super-laka opcija je mali dozator koji samo pluta po vašem bazenu, ostavljajući za sobom magični trag minerala. OK, možda ne magični. Ali čistiji, sigurno. Jednostavno povežete patronu koja sadrži i minerale i hlor, i pustite je. Kada se hlor isprazni, dozator će se okrenuti na stranu, dajući vam do znanja da je vrijeme za zamjenu patrone. Druga najlakša opcija, sve što trebate učiniti je spojiti mineralnu patronu i patronu sa hlorom ili bromom na plutajući dozator, a zatim ga pustiti da pluta u vašem bazenu. Minerali se oslobađaju konstantnom brzinom kako bi voda ostala čista. Jedna cool prednost – znat ćete da je vrijeme za zamjenu jedne ili obje patrone kada se dozator okrene na stranu. Neki proizvođači nude modele specifično za bazene sa mekim stranicama, tako da ako imate nadzemni ili Intex bazen, i dalje možete koristiti prednosti mineralne dezinfekcije.
Protočni sistem (za ugradnju u cjevovod) Ovaj je malo složeniji jer se spaja na vodovodni sistem vašeg bazena, ali ako imate malo znanja, možda ćete ga čak moći sami instalirati. Sjajna stvar kod njega je što se lako može instalirati u postojeće vodovodne sisteme. Ovo je također važno, jer dozator mora ostati dostupan kako biste mogli promijeniti patronu kada je potrebno. Radi na istom principu kao i druge dvije varijante, oslobađajući minerale i hlor u vodu dok ona prolazi kroz patronu. Bez mjerenja, bez prosipanja.
Koju god vrstu odabrali, obavezno slijedite uputstva proizvođača.
Kako koristiti bazenski mineralni sistem
Ovo nije kao prelazak sa hlora na bazen sa slanom vodom. Zapamtite, i dalje ćete morati koristiti malo hlora ili broma sa mineralnim sistemom. To zapravo olakšava prelazak na bazenski mineralni sistem. Samo pustite da nivo hlora padne na najmanje 0.5 dijelova na milion (ppm) prije dodavanja minerala. Za brom, pustite da padne na najmanje 1 ppm.
Testirajte tvrdoću vode Ako počinjete s praznim bazenom (što je vjerovatnije ako imate nadzemni ili Intex bazen), testirajte tvrdoću vašeg izvora vode. Ako je iznad 225 ppm (275 za betonski ili bazen obložen malterom), koristite filter za crijevo prilikom punjenja bazena. Ovo je uvijek dobra ideja prilikom punjenja ili dodavanja vode u bazen. Filter će također ukloniti i smanjiti druge minerale, kao što je bakar.
Testirajte na metale Prije korištenja bazenskog mineralnog dezinficijensa, također trebate znati koje vrste metala sadrži vaš izvor vode i koliko. Vrste traka ili setova koji testiraju metale obično mjere sigurne nivoe za vodu za piće. Da biste dobili potrebne nivoe, odnesite uzorak vode iz bazena u lokalnu prodavnicu bazenske opreme na testiranje. Ako su nivoi metala – posebno bakra – visoki, dodajte sredstvo za vezivanje metala (sekvestrant) u vodu nakon što napunite bazen.
Uravnotežite vodu Počnite testiranjem vode da biste dobili početne nivoe pomoću test traka ili tečnog test seta. Slijedite isti redoslijed kao i svaki drugi put kada testirate i uravnotežujete svoj bazen: alkalnost, pH, kalcijumska tvrdoća. Trebali bi biti u sljedećim rasponima:
- Ukupna alkalnost: 100 ppm do 150 ppm, pri čemu je 125 ppm idealno
- pH: 7.4 do 7.6, pri čemu je 7.5 idealno
- Kalcijumska tvrdoća: Ako imate betonski ili bazen obložen malterom, ciljajte na 200 ppm do 275 ppm. Za bilo koju drugu vrstu bazena, ciljajte na raspon od 175 ppm do 225 ppm.
Dodajte minerale Kada uravnotežite vodu, možete dodati bazenski mineralni dezinficijens u skimer, plutajući dozator ili protočni sistem. Bez obzira koju vrstu bazenskog mineralnog sistema ste odlučili koristiti, slijedite uputstva proizvođača kako biste bili sigurni da mijenjate patronu kada je potrebno.
Dodajte dopunski dezinficijens Bilo da ste odlučili koristiti hlor ili brom, mjerite i dodajte malo po malo – testirajući između – dok ne dostigne tačan nivo:
- Hlor: 0.5 ppm
- Brom: 1 ppm
Kako šokirati mineralni bazen
Već koristite šok tretman za bazen barem jednom sedmično, zar ne? To se neće promijeniti kada počnete koristiti mineralni dezinficijens, ili bilo koju drugu vrstu dezinficijensa, što se toga tiče. Ako se vaš bazen često koristi i od strane mnogo plivača, ili primijetite problem poput mutne vode, htjet ćete ga češće šokirati. Ono što se može promijeniti je vrsta šok tretmana koju koristite.
Kada prvi put dodate minerale u svoj bazen, koristite hlorni šok tretman da ubijete sve bakterije i razbistrite vodu. Kada počnete redovno šokirati, šok tretman bez hlora (beshlorni šok) može biti bolja opcija.
Zapamtite, želite da nivo hlora ostane nizak kako bi minerali mogli obavljati svoj posao. Hlorni šok tretman može podići nivo iznad 0.5 ppm. Vremenom će se sigurno raspršiti, ali zašto čekati na to kada možete jednostavno koristiti beshlorni šok?
I dalje možete povremeno koristiti hlorni šok tretman. Zapravo, zaista biste trebali da držite bakterije, viruse i alge pod kontrolom. Samo zapamtite da uvijek testirate vodu nakon šokiranja i uravnotežite po potrebi.
Spremni za prelazak na bazenske minerale?
Još uvijek niste uvjereni? Uvijek biste mogli isprobati bazenski mineralni sistem da vidite kako vam se sviđa prije nego što se trajno odlučite za njega. Uređaj za skimer ili plutajući dozator bili bi najbolji za probni period. Nemojte praviti nikakve promjene na vašem vodovodnom sistemu ako niste sigurni da ćete ga zadržati na taj način.
Onda, ako odlučite da bazenski mineralni dezinficijens nije vaša šolja čaja, uvijek se možete vratiti na hlor. Ali kladimo se da ćete, jednom kada osjetite tu svilenkasto meku vodu, zapitati se zašto vam je toliko trebalo da uopšte pređete na minerale.
Sretno plivanje!