Kako radi bazenska pumpa da bi vaš bazen bio savršen?

Vaša pumpa jedan je od najvažnijih dijelova opreme vašeg bazena. Bez nje, vaša voda ne bi cirkulirala kroz sustav filtracije, a bazen bi bio odvratan i pun stajaće vode.

Ali kako pumpa zapravo radi? I što učiniti kada vaša pumpa NE radi? Evo svega što trebate znati o bazenskim pumpama i kako riješiti probleme s njima. Zaronimo (u temu).

Naš odabir

Video tečaj o održavanju bazena Prestanite gubiti vrijeme i novac na zbunjujuću kemiju vode i održavanje. Naš sustav bez napora jamči da će vaš bazen biti uravnotežen, dezinficiran i kristalno čist tijekom cijele godine. Radi za sve bazene, uključujući i one sa slanom vodom. Kupite sada

Kako radi bazenska pumpa?

Vaša pumpa je srce vašeg bazena, pumpajući vodu kroz vaše cjevovode i sustav filtera. Dakle, kada vaša pumpa radi, vaša se voda aktivno filtrira, a pumpa pomaže cirkulirati i raspršiti sve kemikalije u vašoj vodi.

Evo kako voda teče:

  1. Vaša pumpa usisava vodu iz bazena kroz skimere ili glavne odvode u usisne cijevi. To se zove Usisna strana vašeg bazena.
  2. Kako voda prolazi kroz vašu pumpu, sila se mijenja iz povlačenja u guranje, te pumpa potiskuje vodu u filter. Možda imate i grijač, klorinator ili sustav za slanu vodu nakon filtera.
  3. Nakon što prođe kroz filter, voda se potiskuje kroz povratne cijevi kroz tlačnu stranu. Zatim istječe kroz vaše povratne mlaznice natrag u bazen.

Ako pogledate cjevovode koji vode do vaše pumpe, možda ćete vidjeti jedan ili više ventila. Oni kontroliraju protok vode u pumpu. Možda ćete koristiti ove ventile da privremeno zaustavite protok vode ako trebate raditi na pumpi ili sustavu filtera. To može biti jednostavni zaporni ventil ili trosmjerni ventil koji kontrolira protok vode iz skimera ili glavnog odvoda.

Anatomija bazenske pumpe

Poznavanje svakog dijela zaista je korisno za rješavanje problema s pumpom.

  1. Poklopac pumpe: Poklopac mora biti potpuno zabrtvljen kako bi spriječio ulazak zraka u pumpu i održao usis u cijevima.
  2. Kućište predfiltera pumpe s košarom: Ovdje bazenska voda prvo ulazi u pumpu. Košara skuplja nečistoće kako ne bi začepile rotirajući impeler pumpe.
  3. Čep za pražnjenje: Koristi se za pražnjenje pumpe tijekom zimovanja. Možda imate više od jednog čepa za pražnjenje na pumpi.
  4. Kućište pumpe s impelerom: Ovo je glavni kontrolni centar gdje se nalaze impeler, difuzor i brtve. Impeler se okreće na osovini motora, stvarajući vakuum koji povlači vodu iz vašeg bazena i potiskuje je prema vašem filteru. Ako se začepi ili zaglavi, cijela pumpa može prestati raditi.
  5. Motor pumpe i osovina: Ovdje se nalazi motor, a on je taj koji okreće impeler.

Koja je prava veličina pumpe za vaš bazen?

Vaša pumpa mora biti dovoljno snažna da povuče i filtrira SVU vodu u vašem bazenu barem jednom dnevno. To se zove stopa izmjene vode (turnover rate). Obično to znači da pumpa radi najmanje 8 sati dnevno kako bi filtrirala svu vašu vodu. Ali ako želite točan broj, evo kako izračunati stopu izmjene vode:

  1. Počnite s volumenom vašeg bazena u galonima (Napomena: U Europi se češće koriste litre ili kubni metri).
  2. Podijelite to s konjskom snagom (HP) vaše pumpe ili protokom (flow rate), koji je obično u galonima po minuti (GPM – Gallons per Minute).
  3. To će vam dati vašu stopu izmjene vode u minutama.

Na primjer, ako vaš bazen ima 15.000 galona, a imate pumpu s protokom od 40 GPM (galona po minuti), imat ćete stopu izmjene vode od 375 minuta. To znači da je potrebno nešto više od 6 sati da se filtrira sva voda u vašem bazenu. Osiguravanje da vaša pumpa radi dovoljno dugo može pomoći u sprječavanju nekih problema s vodom.

Savjeti za održavanje pumpe i rješavanje problema

Evo što trebate provjeriti kako biste bili sigurni da vaša bazenska pumpa radi ispravno. Ovo je posebno važno ako je vaša pumpa bila isključena neko vrijeme.

  1. Provjerite košaru pumpe: Sve nečistoće koje nisu uhvaćene u košari vašeg skimera mogu dospjeti u košaru pumpe. Provjerite i ispraznite košaru pumpe, i vadite je samo kada je pumpa isključena.
  2. Provjerite brtvu poklopca pumpe: Ako poklopac pumpe nije pravilno zabrtvljen, zrak može ući u vaš sustav. Provjerite brtveni prsten (O-ring) poklopca na pukotine i oštećenja. Koristite mazivo posebno napravljeno za O-prstenove ili zamijenite O-prsten ako je potpuno istrošen.
  3. Provjerite spojeve pumpe: Bilo kakvi slabi spojevi mogu uvesti zrak u sustav. Stoga, pregledajte spojeve (holendere) i priključne točke između pumpe i cjevovoda. Možda biste trebali razmisliti o dodavanju teflonske (vodoinstalaterske) trake na labavije spojeve kako biste spriječili curenje zraka.
  4. Održavajte razinu vode barem do pola skimera: Ako padne prenisko, vaša pumpa može početi usisavati zrak. Još gore, vaša pumpa može početi raditi na suho i pregrijati se.
  5. Redovito čistite košaru skimera i filter: Ako voda ne teče pravilno kroz skimer ili filter, vaša će se pumpa mučiti. Stoga ispraznite košaru skimera jednom tjedno i napravite povratno ispiranje (backwash) ili očistite svoj filter kada tlak počne rasti.
  6. Provjerite cijev skimera: Ponekad se naočale za plivanje ili gumica za kosu mogu zaglaviti u cijevi skimera, blokirajući protok vode do vaše pumpe. Ako mislite da je vaša cijev skimera začepljena, pogledajte naš drugi video o odčepljivanju skimera.

Vaša bazenska pumpa i dalje ne radi? Evo još nekoliko stvari koje možete pokušati…

  • Ako je protok vode u vašoj pumpi slab, ali sama pumpa radi, vjerojatno trebate napuniti pumpu (prime the pump). To se može dogoditi kada se zrak usisa kroz skimer nakon što ste isključili pumpu. Napunite pumpu tako da je punite vrtnim crijevom 2 do 3 minute dok je pumpa isključena. Zatim brzo ponovno zabrtvite poklopac pumpe i ponovno uključite sustav. Također možete koristiti ventil za otpuštanje zraka na vašem filteru kako biste pomogli ukloniti zrak iz cijevi dok se pumpa pokreće. Ako trebate dodatnu pomoć oko punjenja pumpe, pogledajte naš drugi vodič. Samo provjerite jeste li prvo prošli kroz kontrolni popis od ranije.
  • Ako mislite da postoji curenje zraka, ali niste sigurni odakle dolazi, koristite trik s pjenom za brijanje. Namažite malo pjene za brijanje na moguća problematična područja. Ako postoji curenje zraka, recimo na jednom od spojeva ili na poklopcu pumpe, zrak će usisati pjenu za brijanje, ostavljajući udubljenje.
  • Konačno, ako vaša pumpa ne radi i čuje se zujanje, to znači da nešto nije u redu s motorom. Pokušajte resetirati prekidač (osigurač) i provjerite impeler pumpe da vidite je li zaglavljen. Pogledajte naš drugi video o popravku pumpe ako ispušta čudne zvukove.

Shopping Cart1

Korpa