Redovno šokiranje bazena je jednostavan način da spriječite širenje algi i bakterija u vodi. Takođe pomaže da vaša voda u bazenu… pa, nadamo se, uopšte ne miriše.
Šta je šok tretman bazena?
Šok tretman bazena je hemijski proces koji oksidira kloramine u vodi vašeg bazena. “Šokiranje” bazena se naziva i superklorinacija. Šokiranjem bazena dodajete dovoljno hlora (ili druge hemikalije) da dezinfikujete vodu i uništite nakupljanje kloramina.
Kloramini se formiraju kada se hlor pomiješa sa azotom iz znoja, ulja i urina. Ovo je prirodan hemijski proces, u osnovi nusprodukt rada vašeg hlora.
Sjetite se kada ste posljednji put prošli pored hotelskog bazena. Jak miris hlora zapravo potiče od kloramina, što je znak nepravilno dezinfikovane vode.
Šokiranje bazena takođe može pomoći u razbistravanju mutne vode i uništavanju rasta algi ako je vaš bazen zelen.
Vrste hlora
Prije nego što zaronimo u to kako šokirati bazen, prvo morate razumjeti razliku između ukupnog i slobodnog hlora, te kombinovanog hlora i tačke proboja hlora.
Slobodni hlor (FC) je količina hlora u bazenu koja aktivno dezinfikuje vašu vodu. Želite da nivo FC u vašoj vodi bude između 1 i 3 dijela na milion (ppm) kako bi hemikalija mogla da obavlja svoj posao.
Kombinovani hlor (CC) je količina hlora koja je iskorištena. I dalje je u vodi, ali je njegova dezinfekciona moć znatno smanjena. Želite da nivo CC bude manji od 0,2 ppm.
Ukupni hlor (TC) je zbir FC i CC u vašem bazenu. Kompleti za testiranje vode u bazenu mogu mjeriti FC i TC vaše vode. Da biste pronašli CC vašeg bazena, jednostavno oduzmite FC od TC.
Tačka proboja hlora je kada imate dovoljno FC da razbijete molekularne veze kloramina. Morate dodati deset puta veću količinu CC da biste dostigli ovu tačku.
Pokušajte da dostignete tačku proboja svaki put kada šokirate bazen. Ako ne dostignete tačku proboja, može doći do još više kloramina u vašem bazenu, a ako nivoi kloramina nastave nekontrolisano rasti, možda ćete na kraju morati djelomično ili čak potpuno zamijeniti vodu da biste riješili problem.
Vrste šok tretmana za bazen
Općenito ne možete šokirati bazen koristeći obične tablete hlora, ali imate izbor proizvoda kada je u pitanju povećanje nivoa hlora.
1. Kalcijum hipohlorit šok
Takođe poznat kao kalcijum hipohlorit (kal-hipo), ova hemikalija se koristi za dezinfekciju bazena i gradskih vodovoda od 1928. godine. To je jedan od najjeftinijih i najpogodnijih načina za šokiranje bazena.
- Većina komercijalnih verzija sadrži između 65% i 75% hlora.
- Kalcijum hipohlorit treba rastvoriti prije nego što ga dodate u bazen.
- Mora se koristiti nakon sumraka.
- Biće potrebno otprilike osam sati prije nego što se možete sigurno kupati.
- Dodaje oko 0,8 ppm kalcijuma vašoj vodi za svaki dodati ppm FC, pa budite oprezni ako vaš izvor vode već ima visok nivo kalcijuma.
2. Litijum hipohlorit šok
Ako vaša voda ima visok sadržaj kalcijuma, i ne smeta vam da platite malo više, litijum hipohlorit je pravi izbor. Rastvara se mnogo brže od kalcijum hipohlorita, tako da ga možete dodati direktno u bazen bez prethodnog rastvaranja.
- Komercijalne verzije sadrže 35% hlora.
- Mora se koristiti nakon sumraka.
- Biće potrebno otprilike osam sati prije nego što se možete sigurno kupati.
- Može biti toksičan za vodene organizme (što ga čini dobrim algecidom), tako da morate paziti pri odlaganju nedavno tretirane vode.
Napomena: Možda ćete imati poteškoća u pronalaženju litijum hipohlorita. Neki proizvođači hemikalija za bazene su prestali da ga proizvode zbog rastućih troškova litijuma, od kojih se većina sada koristi za proizvodnju litijumskih baterija.
3. Dihlor šok
Stvarni nazivi ovog hlora za šokiranje bazena su natrijum dihloro-s-triazinetrion ili dihlorizocijanurna kiselina. (Pokušajte reći bilo koji od njih pet puta brzo.) Dihlor šok je mnogo lakše izgovoriti i još lakše koristiti. Ovisno o marki, možda ćete ga moći dodati direktno u bazen. Također, ovu vrstu šoka možete koristiti za bazene sa slanom vodom.
- Obično sadrži između 50% i 60% hlora.
- Možete ga koristiti i za redovne doze hlora i za šok tretmane.
- Obično ga ne morate prethodno rastvarati.
- Dodaje 0,9 ppm cijanurne kiseline za svaki ppm dodatnog FC.
- Mora se koristiti nakon sumraka.
- Biće potrebno otprilike osam sati prije nego što se možete sigurno kupati.
4. Šok bez hlora
Ako želite šokirati bazen i ubrzo nakon toga se okupati, ovo je upravo ono što vam treba. Šok bez hlora koji koristi kalijum peroksimonosulfat je brza, jeftina alternativa za šokiranje bazena. Ovo je preferirani šok za bazene sa slanom vodom.
- Možete ga dodati direktno u vodu bazena u bilo koje vrijeme.
- Biće potrebno otprilike 15 minuta prije nego što se možete sigurno kupati.
- Budući da se ne oslanja na hlor, ne funkcioniše kao algecid.
Kada šokirati bazen
Upute za hlorne šokove kažu da ih treba koristiti nakon što sunce zađe. To je zato što UV zraci sunca sagorevaju nestabilizovani hlor, što znači da šok neće biti tako efikasan. Šokiranje bazena noću osigurava da hemikalije djeluju onako kako su namijenjene.
Koliko često treba šokirati bazen?
Preporučujemo da šokirate bazen jednom sedmično, ili barem jednom svake druge sedmice, kako biste pravilno održali dezinfikovanu hemiju vode. Što češće koristite bazen, to češće treba da posegnete za šok tretmanom bazena. Pored vaših sedmičnih ili dvosedmičnih tretmana, možda ćete htjeti da izvršite dodatni šok tretman bazena pod određenim okolnostima, kao što su nakon:
- intenzivnog korištenja bazena (kao što je bazenska zabava)
- jake kišne oluje ili razornih vjetrova (posebno ako je vaš bazen skupio otpad)
- velike promjene nivoa vode
- nezgode sa stolicom u bazenu
Razmislite o dodatnim šokovima kao o osiguranju od neželjenih algi i drugih zagađivača. Bolje je ukloniti sve bakterije prije nego što dobiju priliku da utječu na kvalitet vaše vode ili da nekoga razbole.
Kako pravilno šokirati bazen
Superklorinacija vašeg bazena je iznenađujuće jednostavna (izvinite, nismo mogli odoljeti) kada se naviknete na to. Takođe, ovaj proces radi za bilo koju vrstu bazena, uključujući ugradne, nadzemne i male bazene na napuhavanje ili brze postavljanje.
Važno: Zapamtite, ako koristite hlorirani šok za bazen, sačekajte dok sunce ne zađe prije dodavanja.
Potrepštine za šokiranje vašeg bazena
- Zaštitne naočale
- Rukavice otporne na hemikalije
- Duge hlače i košulja dugih rukava (koje vam neće smetati da zaprljate)
- Zatvorene cipele
- Test trake za vodu ili tečni test kit
- Kalcijum hipohlorit šok za bazen
- Kanta od 20 litara (ako trebate rastvoriti šok za bazen prije dodavanja u vodu)
- Drveni štap (za miješanje radi rastvaranja)
Prije nego što počnete, moraćete izračunati zapreminu vašeg bazena. Ako već ne znate koliko vode drži vaš bazen, možete koristiti ovaj kalkulator bazena da to shvatite.
1. Testirajte vodu u bazenu
Uradite brzu provjeru testiranja vode u bazenu. Nivo slobodnog hlora (FC) trebao bi biti niži od nivoa ukupnog hlora (TC). To znači da je vaš nivo kombinovanog hlora (CC) previsok i vrijeme je da šokirate bazen.
Takođe, provjerite nivoe pH i alkalnosti. Uvjerite se da je nivo vašeg pH između 7,4 i 7,6, a nivo alkalnosti između 100 i 150 dijelova na milion (ppm). To će uravnotežiti hemiju vode u bazenu tako da će šok tretman biti efikasniji.
Takođe možete provjeriti nivo tvrdoće kalcijuma kako biste bili sigurni da je u ravnoteži sa pH i alkalnošću. Ako vaš bazen ima vinilnu ili stakloplastičnu oblogu, nivo tvrdoće kalcijuma trebao bi biti između 175 i 225 dijelova na milion (ppm). Ako imate betonski ili malterni bazen, održavajte nivo između 200 i 275 ppm.
2. Prethodno rastvorite šok za bazen
Pažljivo pročitajte upute proizvođača na vašem proizvodu za šok. Većina pakovanja uključuje tablice ili korake koji vam pomažu da izračunate potrebnu količinu šoka. Ako ga trebate sami izračunati.
Ako trebate prvo rastvoriti šok, napunite kantu otprilike ¾ toplom vodom. Dodajte šok u kantu i polako miješajte dok se hemikalija što je više moguće ne rastvori. Radite u inkrementima od 0,45 kilograma.
3. Dodajte šok za bazen u vodu
Ako ne trebate rastvoriti šok, izbrojite koliko vam je posuda šoka potrebno. Dodajte jednu vrećicu odjednom dok ne dostignete izračunatu tačku proboja.
U ovom trenutku, provjerite jesu li pumpa i filter bazena uključeni na punoj brzini. To će pomoći da se šok efikasnije pomiješa. Održavajte sistem uključenim najmanje 8-12 sati nakon dodavanja šoka.
Polako sipajte šok dok hodate oko bazena radi ravnomjernije distribucije. (Ako vaša mješavina šoka i vode ima čvrste čestice na dnu, umočite kantu u vodu bazena, pažljivo promešajte da se rastvori i nastavite sipati.)
Sačekajte da koristite bazen na osnovu vremena kada ste dodali šok i preporuka proizvođača. Ne želite da iritirate kožu i oči ili da izblijedite kupaći kostim.
Kako šokirati bazen sa slanom vodom
Je li u redu šokirati bazen sa slanom vodom? Mnogi vlasnici bazena misle da se bazeni sa slanom vodom razlikuju od tradicionalnih bazena sa hlorom. Ali so u vodi prolazi kroz generator koji je pretvara u hlor. Svi bazeni sa slanom vodom su zapravo bazeni sa hlorom. Jedina prednost je što ne morate sami dodavati hlor. On se generira putem vašeg filtracionog sistema.
To znači da možete šokirati svoj bazen koristeći tradicionalne metode šoka opisane u ovom članku. Međutim, preporučujemo da za bazene sa slanom vodom koristite samo dihlor ili šok bez hlora.
Ne morate uvijek šokirati bazen na ovaj način. Većina generatora slane vode uključuje dugme “superklorinacija” koje povećava proizvodnju hlora, pomažući vam da dođete do tačke proboja hlora, čime “šokirate” svoj bazen.
I baš kao i kod tradicionalnog bazena, preporučujemo da to radite jednom sedmično ili svake dvije sedmice, ovisno o vremenu i upotrebi. Za jake kiše i/ili intenzivnu upotrebu, šokirajte svoj bazen sa slanom vodom jednom sedmično.
Sigurnost pri šokiranju bazena
Šokiranje bazena je neophodan dio dobrog održavanja, ali molimo vas da zapamtite da te hemikalije mogu biti izuzetno opasne ako se s njima ne rukuje pravilno. Ne preuveličavamo opasnost — nepravilno skladišten hlor može doslovno eksplodirati.
- Nikada ne dodavajte šok kroz skimer bazena, posebno ako imate automatski hlorinator. Kada se šok tretman pomiješa sa hlorom, stvara opasan plin, što može dovesti do eksplozije vašeg hlorinatora! Vidjeli smo to više puta.
- Uvijek nosite zaštitnu opremu — posebno naočale i rukavice otporne na hemikalije — kada rukujete i rastvarate hlor. Šok za bazen, posebno kalcijum hipohlorit, ponekad može osloboditi male količine gasa hlora. Nošenje zaštitne opreme može pomoći u sprječavanju iritacije očiju i kože.
- Pokušajte da izbjegnete direktno udisanje iz posuda. Izloženost gasu hlora može izazvati iritaciju grla i pluća. Vjerovatno vam ne treba maska za prašinu, samo pokušajte da ne dišete preblizu posude. Međutim, ako se osjećate sigurnije, možete koristiti hemijsku masku.
- Nikada, ali nikada ne miješajte različite vrste šoka za bazen. Ne želimo da postanete neuspjeli kućni naučni eksperiment. Miješanje tekućeg hlora ili čak suhih granula hlora može izazvati nestabilnu reakciju. Dodajte svaku hemikaliju u bazen odvojeno.
- Nemojte dodavati šok direktno u vodu bazena osim ako to nije navedeno u uputstvima. Ako na pakovanju piše da se rastvori prije dodavanja, obavezno to učinite.
- Otvarajte samo jednu posudu odjednom. Ako trebate koristiti više od jedne posude šoka, provjerite jeste li potpuno ispraznili svaku posudu prije nego što pređete na sljedeću.
Često postavljana pitanja o šokiranju bazena
Tražite dodatnu pomoć oko šokiranja bazena? Evo nekoliko uobičajenih pitanja i odgovora.
Jesu li hlor i šok ista stvar? Ne. Postoje verzije šoka koje sadrže hlor, poput kalcijum hipohlorita. Ali neki šok tretmani za bazen nemaju hlor. Međutim, možete koristiti visoku dozu tekućeg ili granularnog hlora za šokiranje bazena.
Mogu li šokirati bazen bez uključene pumpe? Preporučujemo da pumpa i filter rade kada aktivno šokirate bazen i najmanje 8-12 sati nakon toga. Ako ne uključite pumpu i ne cirkulišete vodu, rizikujete izbjeljivanje zidova i dna bazena ako koristite hlor.
Mogu li se kupati 12 sati nakon šokiranja bazena? Obično je sigurno kupati se nakon što se šok cirkuliše u vodi najmanje 8 sati. Međutim, preporučujemo testiranje nivoa hlora u vodi prije kupanja. Visok nivo hlora može biti neugodan i opasan za kupače.
Djeluje li šok za bazen u hladnoj vodi? Da, ali bez obzira na temperaturu vode u vašem bazenu, preporučujemo da šok rastvorite u kanti tople vode prije dodavanja. To će pomoći da se šok rastvori tako da ne stoji na dnu bazena i uzrokuje izbjeljivanje. Osim toga, pomaže da se bolje i brže pomiješa sa vodom.