Ako je nivo vašeg slobodnog hlora niži od 1 ppm (dijela na milion), onda morate preduzeti mjere kako biste podigli nivo hlora. Nivo hlora na ili ispod 1 ppm znači da voda u vašem bazenu nije dezinfikovana, što može dovesti do rasta algi i nakupljanja bakterija.
Ali šta ako ste dodali hlorne tablete ili granule, a nivoi se ne mijenjaju? Kako podići slobodni hlor u bazenu ako ste već dodali hlor?
Ako su vam nivoi hlora niski (1 ppm) ili uopšte ne dobijate očitavanje hlora (0 ppm), šokirajte vodu u bazenu šokom na bazi hlora.
Međutim, ako nivoi hlora i dalje ostaju niski, čak i nakon šokiranja, možda imate problem visoke “potražnje za hlorom”.
Pogledajte video ispod ili nastavite čitati za detaljan vodič o tome šta uzrokuje niske nivoe hlora i kako podići nivo slobodnog hlora u vašem bazenu.
Šta je slobodni hlor?
Slobodni hlor je količina hlora koja je dostupna za dezinfekciju vode u vašem bazenu. Drugim riječima, to je hlor koji nije iskorišten i još uvijek je “slobodan” da ubija zagađivače. Ako nema dovoljno slobodnog hlora u vašoj vodi, mogu se nakupiti bakterije i drugi štetni mikroorganizmi. Vaši nivoi slobodnog hlora bi trebali biti između 1 i 3 ppm.
S druge strane, vezani hlor (poznat i kao hloramini) je hlor koji je već iskorišten za borbu protiv zagađivača u vodi. Vaš nivo vezanog hlora ne bi trebao biti veći od 0,5 ppm. Ako količina vezanog hlora postane previsoka, vaš hlor će prestati djelotvorno raditi i proizvešće onaj klasični miris hlora.
Na kraju, ukupni hlor je zbir slobodnog hlora i vezanog hlora. Ako su nivoi ukupnog hlora isti kao i nivoi slobodnog hlora (recimo 3 ppm), to znači da nijedan hlor nije iskorišten (vezani hlor) i da je dostupan za rad kao dezinficijens.
Šta uzrokuje niske nivoe slobodnog hlora?
Prvi korak u podizanju slobodnog hlora u bazenu je saznanje šta ga je uzrokovalo. Nekoliko faktora može doprinijeti naglom ili hronično niskim nivoima slobodnog hlora.
Visoka potražnja za hlorom
Hlor može dezinfikovati samo do određene mjere. Ako imate veliki broj kupača ili mnogo otpadaka u vodi, trebat će vam više hlora da efikasno dezinfikujete vodu. Što više zagađivača morate eliminisati u vodi, to će vaš bazen zahtijevati više hlora.
Potražnja za hlorom je najčešća kada voda u vašem bazenu stoji netretirana i ustajala tokom zime. Jaka kiša također može dovesti do potražnje za hlorom, pogotovo ako dođe do oticanja vode iz vašeg dvorišta.
Ako ste tek dodali hlor ili šok na bazi hlora u svoj bazen, a nivo hlora je i dalje nizak, postoji problem s potražnjom za hlorom.
Da biste riješili potražnju za hlorom, trostruko šokirajte bazen kalcijum hipohloritom ili kal-hipo šokom. Dodajte 1,4 kilograma šoka za svakih 38.000 litara (38 m³) vode u vašem bazenu.
Intenzivno korištenje bazena
Što više plivača imate u bazenu i što ga češće koristite, to će više zagađivača vaš hlor morati eliminisati. Stvari poput kreme za sunčanje, prljavštine, pa čak i ulja s vaše kože, mogu uzrokovati prekomjerno trošenje hlora.
Šokirajte bazen sedmično, a posebno nakon zabava, kako biste održali visok nivo slobodnog hlora i dezinfikovanu vodu.
Sunčeva svjetlost i niski nivoi cijanurne kiseline
Ako koristite nestabilizovani hlor (poput tečnog hlora ili izbjeljivača) za dezinfekciju vode, nivoi hlora će opasti na sunčevoj svjetlosti. To je zato što će sunčevi zraci razgraditi vaš hlor ako nema stabilizator (poznat i kao cijanurna kiselina).
Redovno testirajte nivoe cijanurne kiseline i koristite stabilizator hlora kako biste spriječili razgradnju hlora na sunčevoj svjetlosti.
Vrlo visoki nivoi cijanurne kiseline
Kada su nivoi CYA previsoki, to može umanjiti efikasnost vašeg hlora. Visoki CYA će oslabiti sposobnost hlora da dezinfikuje vašu vodu. Ako koristite hlorne tablete od 7,5 cm (trihlorne pločice), to će dosljedno povećavati vašu cijanurnu kiselinu.
Redovno testirajte nivoe CYA i osigurajte da ostanu u ispravnom rasponu od 30 do 50 ppm.
Povećani organski zagađivači
Jaka kiša može povećati zagađivače u vodi vašeg bazena, a to može brzo potrošiti vaš slobodni hlor dok se veže za sve u pokušaju da dezinfikuje vodu.
Obavezno očistite otpadke iz vode nakon oluje i šokirajte bazen, pogotovo ako ste imali oticanje vode.
Ponovno punjenje bazena svježom vodom
Ako ste tek dodali svježu vodu u svoj bazen, to bi moglo poremetiti hemiju vaše vode. Više svježe vode znači manje dezinfikovane, uravnotežene vode s pravilnom količinom bazenskih hemikalija.
Nedovoljno dodavanja hlora
Jedan od najjednostavnijih razloga za niske nivoe slobodnog hlora je taj što se u vodu redovno ne dodaje dovoljno hlora. Ako dodajete hlorne tablete u skimer, ali se vaša pumpa isključi, taj hlor neće doći u vodu. A ako koristite plutajući dispenzer hlora, provjerite imate li dovoljno hlora u njemu da pokrije površinu bazena.
Nedovoljno soli u vašem bazenu sa slanom vodom
Ako koristite generator slane vode i nivoi hlora su vam niski, vaš bazen možda nema dovoljno soli. Vašoj slanoj ćeliji je potreban određeni nivo saliniteta da bi funkcionisala.
Testirajte salinitet bazena svaki mjesec kako biste bili sigurni da su nivoi soli u rasponu. I obavezno redovno provjeravajte generator slane vode kako biste bili sigurni da radi ispravno.
Kako podići slobodni hlor u bazenu
Ako još niste očistili bazen i ima mnogo otpadaka, nivo slobodnog hlora je vjerovatno nizak jer je zauzet čišćenjem svih zagađivača iz otpadaka. Očistite bazen i uklonite otpadke, a zatim testirajte nivo hlora.
Zatim testirajte vodu. Želite biti sigurni da su nivoi pH, alkalnosti i cijanurne kiseline u rasponu.
Kada je vaš bazen bez otpadaka i vaši drugi nivoi su uravnoteženi, vrijeme je da šokirate vodu.
Kada šokirate bazen, dodajete dovoljno hlora da postignete “prekretnu tačku hlora”. To podiže nivo slobodnog hlora u bazenu na 10 puta više od normalne količine ili više.
Postoji više vrsta šokova za bazene na bazi hlora i svaki može utjecati na druge bazenske hemikalije u vodi, poput nivoa pH. Imajte na umu da korištenje šoka bez hlora smanjuje vezani hlor, ali neće podići nivo slobodnog hlora. To je zato što oksidacija u šoku bez hlora pomaže razbijanju zagađivača bez dodavanja hlora.
- Za vlasnike tradicionalnih hlorisanih bazena: Koristite kal-hipo šok. Kalcijum hipohlorit (cal-hypo) je najjači tip dostupnog hlora za šok tretman i pomoći će vam da brzo podignete nivoe slobodnog hlora. Budući da je kal-hipo šok nestabilizovani hlor, morat ćete ga dodati u bazen noću kako biste izbjegli da sunčevi UV zraci unište šok. Zatim sačekajte najmanje 8 sati prije ponovnog plivanja. Ali ako sumnjate da imate visoku potražnju za hlorom (mnogo zagađivača i očitavanje od 0 ppm), morat ćete trostruko šokirati bazen.
- Za vlasnike bazena sa slanom vodom: Koristite natrijum dihlor šok. Dihlor šok će pomoći da podignete hlor bez izazivanja nakupljanja kamenca na vašem generatoru slane vode. Ali također će podići nivoe cijanurne kiseline (CYA). Dakle, ako već imate posla s visokim nivoima CYA, odlučite se za tečni hlor.
Šta ako se nivoi slobodnog hlora ne promijene nakon šokiranja?
Postoji nekoliko razloga zašto su nivoi slobodnog hlora i dalje niski nakon šokiranja vode:
- Druge bazenske hemikalije su izvan ravnoteže: Bez odgovarajuće količine pH ili cijanurne kiseline u vodi, nivoi hlora mogu fluktuirati. Zato se pobrinite da su oni uravnoteženi prije šokiranja bazena.
- Velika količina zagađivača: Možda imate nakupljanje bakterija ili algi koje zahtijevaju agresivniji šok tretman. Ako vaš bazen izgleda prašnjavo na dnu ili se zamuti kada ga četkate, vjerovatno je to žuta alga.
Šta ako su nivoi slobodnog hlora stalno niski?
Ako primijetite da stalno dobijate niska očitavanja hlora, provjerite nivo cijanurne kiseline. Nizak CYA znači da je vaš hlor podložan sunčevim UV zracima. Stoga će se vaš hlor brže trošiti.
S druge strane, možda imate visoku potražnju za hlorom. Efikasnost hlora je konačna. Dakle, ako ima mnogo plivača ili otpadaka i organskih zagađivača u vodi, potrebno je više hlora za pravilnu dezinfekciju vode. U određenom trenutku, vaš hlor se potroši brže nego što ga možete dodati i nivoi ostaju niski. Opet, šokiranje bazena može pomoći u rješavanju ovoga.
S druge strane, ako imate stalno niske nivoe hlora u bazenu sa slanom vodom, vjerovatno trebate dodati više bazenske soli ili očistiti/zamijeniti svoju slanu ćeliju.
Često postavljana pitanja o podizanju slobodnog hlora u bazenu
Trebate više pomoći kako podići slobodni hlor u bazenu? Evo nekoliko čestih pitanja i odgovora.
Šta da radim ako mi je slobodni hlor prenizak? Ako su vam nivoi niski, počnite jednostavno dodavanjem više hlora. Zatim koristite test trake ili tečni test kit za određivanje trenutnog nivoa. Na kraju, dodajte granule hlora kako biste brzo podigli nivoe. Ako to ne uspije, šokirajte bazen.
Koliko šoka mi treba da podignem slobodni hlor? Prilikom šokiranja bazena, cilj je značajno i brzo podići nivo slobodnog hlora iznad nivoa vezanog hlora. Dakle, ako koristite kal-hipo šok, upotrijebite jedno pakovanje od 450 grama po 38.000 litara (38 m³) vode.
Da li šok bez hlora podiže slobodni hlor? Šok bez hlora neće dodati hlor u vaš bazen i stoga neće podići nivoe slobodnog hlora. Međutim, šokovi bez hlora će ukloniti hloramine, tj. vezani hlor.
Šta je važnije: nivo slobodnog hlora ili ukupnog hlora? Oba su važna, ali bitno je da su nivoi slobodnog hlora uvijek viši od nivoa vezanog hlora. Ako je nivo slobodnog hlora nizak, a vezanog hlora visok, onda nemate dovoljno dostupnog hlora za adekvatnu dezinfekciju bazena. Ukupni hlor obuhvata i slobodni i vezani hlor.
Da li je sigurno plivati u bazenu s niskim nivoom hlora? Tehnički, mogli biste plivati u svježe napunjenom bazenu s niskim nivoom hlora. Međutim, zagađivači će se brzo nakupiti u vodi. Stoga, kontinuirano korištenje bazena s niskim nivoom hlora može uzrokovati bolesti i iritaciju očiju ili kože. Uvijek je bolje uravnotežiti bazenske hemikalije i plivati u bazenu s adekvatnim nivoom hlora.