Kada je sigurno plivati u bazenu posle dodavanja hemikalija za bazen?

Nivoi hemikalija u vašem bazenu, poput pH vrijednosti i hlora, trebali bi biti unutar preporučenih granica prije nego što iko uđe u vodu. Ali koliko obično treba vremena da se to postigne?

Za većinu hemikalija, potrebno je sačekati samo 20 do 30 minuta prije ponovnog plivanja.

Međutim, postoje neki izuzeci, kao što su šok tretman hlorom i povećivač kalcijumske tvrdoće. Stoga, evo kratkog vodiča o tome kada je sigurno plivati nakon dodavanja određenih hemikalija. Krenimo redom.

Prvo, evo hemikalija koje ne zahtijevaju dugo čekanje. Za ove uobičajene hemikalije, potrebno je sačekati samo 20 do 30 minuta za plivanje nakon što ih dodate u vodu:

  • Povećivač alkalnosti
  • Povećivač pH vrijednosti
  • Smanjivač pH vrijednosti
  • Stabilizator hlora (cijanurna kiselina – CYA)
  • Sredstvo za bistrenje vode (klarifikator)
  • Algicid (sredstvo protiv algi)

Pobrinite se da dodajete hemikalije dok pumpa i filter rade kako bi se mogle pravilno rasporediti. Također, ponovo testirajte vodu između dodavanja doza.

Zapamtite, hemija vaše vode mora biti uravnotežena prije plivanja. Ako vam pH vrijednost ili nivo hlora nisu odgovarajući, rizikujete iritaciju kože ili očiju. Zato provjerite jesu li nivoi uravnoteženi prije ulaska u bazen. Na kraju, ako ste u nedoumici, uvijek slijedite uputstva i preporučena vremena čekanja navedena na etiketi hemikalije.

Hemikalije za bazen koje zahtijevaju duže vrijeme čekanja za plivanje

U redu, postoji nekoliko izuzetaka od pravila o čekanju od 20 do 30 minuta. Evo hemikalija koje zahtijevaju duže vrijeme čekanja prije nego što ponovo uskočite u vodu. Opet, pobrinite se da dodajete hemikalije dok pumpa i filter rade.

  1. Šok tretman hlorom Ako radite šok tretman bazena hlorom, morat ćete sačekati najmanje 8 sati, a ponekad i do 24 sata, prije ponovnog plivanja. Šok tretman hlorom podrazumijeva dodavanje visoko koncentrisane doze hlora koja može podići nivo hlora i do 10 puta iznad normalnih vrijednosti. Zato ćete morati testirati vodu nakon šokiranja i sačekati dok nivo slobodnog hlora ne padne nazad u preporučeni opseg prije nego što ponovo koristite bazen.
  2. Hlorovodonična kiselina (sona kiselina) Hlorovodonična kiselina snižava pH vrijednost i alkalnost. Nažalost, kao kiselina, jedna je od opasnijih hemikalija za rukovanje. Može stvoriti “vruće tačke” ili koncentrisana područja u vodi koja mogu opeći i iritirati kožu plivača. Stoga, ako ste je upravo dodali u bazen, sačekajte najmanje 30 minuta do sat vremena prije ponovnog plivanja.
  3. Hlorne tablete, granule ili tečni hlor Ovisno o veličini vašeg bazena i količini hlora koju dodajete, trebat ćete sačekati 2 do 4 sata, ili dok nivo hlora ne dođe u preporučeni opseg, prije ponovnog plivanja. Vaš hlor se treba pravilno rasporediti i raspršiti prije plivanja. Ne želite da u vodi postoje koncentrisana područja hlora kada uskočite. Zato uključite pumpu i filter, testirajte vodu nakon nekoliko sati i sačekajte dok nivo hlora ne bude u granicama normale. Također, ovisno o protoku vode i temperaturi bazena, hlornim tabletama može trebati dodatno vrijeme da se rastope.
  4. Povećivač kalcijumske tvrdoće Sačekajte najmanje nekoliko sati ili preko noći nakon dodavanja kalcijuma u vodu. Sva voda bi trebala proći kroz sistem filtracije barem jednom nakon dodavanja povećivača kalcijumske tvrdoće. To pomaže da prođe kroz sve cijevi i ravnomjerno se rasporedi. Dakle, vrijeme čekanja je manje povezano sa sigurnošću plivača, a više s omogućavanjem pravilne cirkulacije kalcijuma. Dok se miješa, ne želite da na njega utiču promjene pH vrijednosti koje izazivaju plivači.
  5. Flokulant Nemojte plivati dok je flokulant u bazenu. Tačka. Flokulant najbolje djeluje u potpuno mirnoj vodi, omogućavajući nečistoćama da se grupišu i slegnu na dno bazena. Zato sačekajte dok flokulant ne završi svoje djelovanje i dok sve ne usisate prije ponovnog plivanja.

Shopping Cart0

Korpa